Aile Hekimliği Ürünleri

Santrifüj Cihazı 800 Devir

SANTRİFÜJ CİHAZI

Santrifüj, genellikle elektrikli bir motor yardımıyla sabit eksenli, dairesel dönme hareketi gerçekleştiren bir laboratuvar aletidir.
Tıbbi santrifüj cihazı yüksek devir sayısı, içerisine yerleştirilen karışımların çökelme prensibine göre ayrılmasını sağlar. Ağır parçalar merkezkaç kuvveti yardımıyla tüpün alt kısmında toplanır(dairesel harekette dışarı doğru gider).Santrifüj cihazı aynı mantıkla daha hafif parçalar tüpün üst kısmına doğru hareket eder(dairesel hareketin merkezine doğru yol alır). Süspansiyonlar veya emülsiyonlar bu sekilde kolaylıkla ayrılabilir. Örneğin kan, en üst kısmında serum, orta kısımda yağ, alt kısımda ise pıhtı kalacak şekilde ayrıştırabilir.

SANTRİFÜJ CİHAZI 800D

SANTRİFÜJ CİHAZI 800D

800D SANRİFÜJ CİHAZI

  • Kapasite:20 ml tüp
  •  6 adet
  • Max hız:4000d/dak
  • Güç:220v 50Hz
  • Ağırlık:3,5 Kg
  • Max. Zaman ayarı:60 dk
  • Ölçüler:Taban çap 270mm *Yükseklik 230 mm

UYARI..!
CİHAZ 3000 DEVİRDE, EN FAZLA 10 DAKİKA ÇALIŞTIRILMALIDIR.
İKİNCİ UYGULAMAYA GECMEDEN ÖNCE,
CİHAZ EN AZ 10 DAKİKA  DİNLENDİRİLMELİDİR.
YÜKSEK ISI NEDENİYLE KAN ÖRNEKLERİ ZARAR GÖREBİLİR.

Santrifüj Cihazı , PRP ve PRF Nedir?

PRP hazırlanması sırasında 2 kez santrifüj işlemine gereksinim duyulur. Antikoagulan içerikli tüpe ihtiyaç vardır ve hazırlığın tamamlanabilmesi için sığır trombini ve kalsiyum klorid kullanılır, nispeten pahalı bir uygulamadır. PRP de iyileşme hızını artırmak amacıyla kullanılmıştır ancak bugüne kadar yapılmış çalışmalar bunun tartışmalı olduğunu göstermiş ve tam olarak işe yararlığı kesin olarak ispatlanamamıştır.

PRF elde ederken kullanılan kan alma tüpü antikoagulan içerikli değildir. Herhangi bir kimyasal madde ya da sığır trombini gibi dışardan bir eklenti gerektirmez, sadece hastanın kendi kanı kullanılır ve tek aşamalı bir santrifüj işlemi kafidir ve elde etmesi ucuzdur.

Ayrıca yapılan çalışmaların sonuçlarına göre işe yararlığı, kemik doku ve yumusak doku iyileşmesine olumlu özellikleri ispatlanmıştır? Periimplant defektlerin onarılmasında, plastik cerrahide, ortakulak zarı tamirinde, açık ve kapalı sinus lift operasyonunda farklı şekillerde, çekim soketinde daha hızlı iyileşme, soket yüksekliğinin korunması ve minimum kemik kaybı aynı zamanda da alveolitten kacınma amacıyla, Açılan flabi kapatmadan önce insizyon hattı boyunca daha hızlı iyileşme ve sağlıklı bir yara kapanması sağlamak amacıyla, kapanmayan mide ülserlerinin tedavisinde, diabet hastalarının bir türlü kapanmayan yaralarının tedavisinde, eklem ameliyatlarında özellikle sporcuların eklem ameliyatlarında iyileşmeyi hızlandırması amacıyla hatta sac ekiminden sonra greftlerin üstünü PRF ile örtülmesinde PRF kullanılmıs ve çok olumlu sonuclar alınmıstır.

PRF protokolu çok basittir: antikoagulansız 10 ml lik tube kan alınır ve hemen 3000 devir (yaklaşık 400g kuvvete tekabul ediyor )10 dakika santrifuj işlemine tabii tutulur )

PRF elde etmek için gereken tek cihaz 3000 devirde dönebilen bir laboratuar santrifüjü yeterlidir.

Kanı aldıktan sonra maksimum 1,5 dakika içinde santrifüj işlemine başlamamız gerekiyor. Çünkü tüpler antikoagulansız oldugu için damardan çıkan kan daha tüpün duvarlarına değdiği andan itibaren pıhtılaşma reaksiyonu bir taraftan da başlamış oluyor.. Santrifüj sırasında cihazda balans problemi olmaması açısından, tüplerin dengeli ve karşılıklı olarak yerleştirilmesi gerekiyor. Eğer sadece bir tüp kan kullanacaksa: baska bir tane tüpü de denge tüpü olarak kullanmak amacıyla tıpasını açıp içine su doldurup sonradan gerektiğinde de yine kullanabilirsiniz.

Kapağını kapatıp, zaman ayarını 10 dakikaya , hız ayarını da 3000rpm e getirdikten sonra santrifüj bekletmeden başlatılmalıdır. Ana başarı şartı kan alma ile santrifüj işlemi başlaması arasında geçecek süredir. Eğer fazla beklenirse fibrin polimerize olacak ve santrifüj işlemi sonunda çok az bir miktar PRF elde edilmiş olacak ve sonuç başarısız olabilecektir.

Yorum Ekle

SEZERMEDİKAL ARA